Porozmawiajmy o Metin2 - część I

  • Gdyby gf bylo uczciwe to czas wykupionych itemow premium lecialby tylko jesli jestes zalogowany, ale gdy firma jest nastawiona na dojenie i nie placi nawet swoim "pracownikom" to o czym my rozmawiamy

    Zostawcie tego @Art to jedynie pracownik, jak GF przekazuje tak Art to robi gdy będzie miał jakieś informacje to was zapewne poinformuje xd

    Chunjo<3

  • Dzień dobry.


    Od listopada znowu zniknęło kilka moich postów - #RoadTo0Posts. Ale nie zalogowałem się tutaj po 4 miesiącach po to, żeby o tym przypomnieć.


    Chciałem podzielić się z Wami moim doświadczeniem, a zainspirowało mnie do tego kilka postów z ostatnich stron.


    W październiku 2018 skończyłem swoją przygodę z Metin2. Wcześniej, tak jak Wy, ta gra była częścią mojego (prawie)codziennego życia. Codziennie poświęcałem godzinę, dwie, czasem trzy, żeby wydropić cory, przeczytać KU, ogarnąć sklepy itd. Mimo, że czasami robiłem to na siłę, i tak postrzegałem tę grę jako super wynalazek i w ogóle coś ponadczasowego. Przecież to Metin, cała klasa w to grała w podstawówce. Satysfakcja z wbijania itemów na +9, zabijania ludzi w pvp i tak dalej. Ale mimo wszystko, byłem na tyle świadomy, że jak odcięli możliwość handlu corami, stwierdziłem że już wystarczy. Na szczęście inne priorytety w moim życiu były silniejsze. Od tamtego czasu minie niedługo 5 miesięcy, w tym czasie mój pogląd na tę grę zmienił się. Zmienił się dlatego, że przestałem tym żyć. Zyskując tą jedną do trzech godzin dziennie i oszczędzając te parę złotych miesięcznie, zacząłem inaczej wyceniać swój czas. Oczywiście nie stałem się nagle oświeconym człowiekiem, bo dalej "marnuję" czas. Z tym, że robię z nim co chce - to znaczy, że jak chcę pograć na konsoli, to gram na konsoli, jak chcę obejrzeć mecz, to oglądam mecz, a jak chcę pójść do muzeum lotnictwa, to idę do muzeum lotnictwa k j m. I nie ciąży na mnie obowiązek, wirtualne zwierzątko, które muszę codziennie karmić pt. Metin2 i moja postać. Również w kwestii finansowej - ostatni rok mojej przygody z Metin2 kosztował mnie 2500zł. Jeśli spojrzycie na to z Waszego punktu widzenia - czyli z punktu widzenia osoby żyjącej tą grą, to nie jest to coś dziwnego, bo masz buty za 500zł, łuk za 700, tarczę za 400 i kamyki do alchemii za 900 (kwoty są randomowe). Ale już patrząc z boku - wydajesz 2500zł na grę, która ma 15 lat i dla 99% jej graczy jest martwa. Kiedy jeszcze żyłem tą grą, oczywiście miałem świadomość, że GF stosuje swoje sztuczki - osłabia drop poszczególnych itemów, tnie koszty utrzymania serwerów, nakręca rozgrywkę na IS. Ale i tak grałem i na tym forum próbowałem walczyć o to, żeby było lepiej i szukałem rozwiązań. Nie widziałem po prostu najlepszej opcji, czyli odpuszczenia tematu i poszukania rozrywki, która będzie mnie po prostu bawić. No ale skoro już zostałem zmuszony do zakończenia gry, prędzej czy później musiałem trafić na jakąś alternatywę. Nieco ponad rok temu, na wyprzedaży w Microsoft Store kupiłem Wiedźmina 3 z obydwoma DLC za 64 zł. Oczywiście do października mój czas regularnie absorbował Metin, więc dopiero w listopadzie przypomniałem sobie o nim. Łącznie, za te 64 zł miałem 100 godzin rozgrywki i zabawy, której Metin mi nie dał od 2012 roku. Pomijając aspekty czysto techniczne jak grafika, czy mechanika, bo nie ma co porównywać gry z 2004 roku, do gry z 2015 roku na tym polu, po prostu fabuła, otwarty świat i rzeczy wynikające czysto z kreatywności, wgniotły mnie w fotel. Po tylu latach gry w Metina, nie spodziewałem się, że da się zrobić coś takiego. A teraz porównajcie kwoty. 64zł vs 2500zł. Przy czym oczywiście w W3 grałem kiedy miałem kaprys, czyli jak nie miałem totalnie nic do roboty to zamknąłem się w piwnicy (tak serio to nie) i nawalałem 6h ciągiem, po czym 2-3 tygodnie potrafiłem w ogóle o tej grze nie myśleć. To 10 razy lepszy deal niż bycie zmuszonym do regularnego poświęcania 1-2h dzień w dzień. Ktoś powie, że Metin to multiplayer i w ogóle przyjaźń. Nie wiem jak Wy, ja z przyjaciółmi spotykam się na imprezie, a nie na TSie. Nie chcę za bardzo odbiegać od mojej głównej myśli, ale po prostu w Metinie występuje mechanizm, o którym już kiedyś pisałem. Masz Khana na 120 dni, kostium na 30, pakiet premium na 30, więc jeśli odpuszczasz kilka dni, to masz poczucie, że marnujesz zainwestowane pieniądze. Stale porównujesz się do innych graczy, więc jeśli nie czytasz regularnie KU/KD, nie oddajesz biologa, to zostajesz w tyle - a tego nie chcesz, bo przecież tyle czasu poświęcasz na rozwój postaci. Takie coś efektywnie uzależnia i żeby się z tego wyleczyć, trzeba po prostu na tydzień czy dwa odpuścić i spojrzeć na to z boku. Trochę się rozpisałem i nie wiem czy wszystko jest spójne, bo szczerze to nie chce mi się tego redagować, bo wszedłem tu tylko z ciekawości, ale mam nadzieję, że złapiecie o co mi chodzi i nie dacie sobie więcej pluć w twarz. Podsumowując, Wasze życie nic nie straci, jeśli usuniecie z niego Metin2 (zwłaszcza dostarczanego przez GF), ale żebyście się o tym przekonali, musicie przestać nim żyć. Pamiętajcie, że to GF potrzebuje Was, a nie Wy ich. Możecie albo zejść z tonącego statku, albo zatonąć razem z nim :) Metina już nie da się uratować, a nawet jeśli, to nie Wy go uratujecie. Bo Wasze tysiące, które idą na maxowanie postaci nie są już inwestowane w Metina, tylko w inne projekty.


    Pozdrawiam.


    Do widzenia.

  • Jak pamiętam/3 mięsiące id startu serwera był komentarz ZARAZ PADNIE jakoś są serwery/ choć inne

    Chunjo<3

  • Buahahahah OX "Co wiemy o kobietach" na 20pytan moze tylko 3pytania byly zwiazane z kobietami smieszni jestescie

    :55: :chunjo: - SheeeN 80lvl OFF :ninjadag:
    :50: :chunjo: -DarkWolfie 100lvl OFF

  • Tak na 1 weszlo i jak by ktoś nie wiedział to bony się nie nakładają albo to albo to :) wsumie z tych szkat ciekawe są tylko te kwiatki a raz wypadła mi księga lidera że 100 od dla pt na 2h tylko szkoda że czas leci jak leży w ekwipunku

  • Tez tak mam ale myślałam że tak mam przez mojego neta

    ja zawsze sądziłem że to był problem związany z grą, ciągłe ścinki zwieszanie zamrażania obrazu. Aczkolwiek Wszyscy moi znajomi w grze mówili że to problem z moim kompem albo internetem ale teraz utwierdziło mnie moje przekonanie że jednak ja się nie myliłem. Pozdro dla tych co uważali i że to problem leżał po mojej stronie he he he he

  • Siema, bylem wczoraj na meley ( gram likanem ) no i wchodze na marmur i wyłącza skille (purpure/indygo) a dawniej sie tak nie dzialo ... cos z tym zrobili? wytlumaczy ktos ? teraz mialem praktycznie miesiac przerwy

  • Siema, bylem wczoraj na meley ( gram likanem ) no i wchodze na marmur i wyłącza skille (purpure/indygo) a dawniej sie tak nie dzialo ... cos z tym zrobili? wytlumaczy ktos ? teraz mialem praktycznie miesiac przerwy

    skille i buffy teraz usuwają się po użyciu marmurka.

  • Siema, bylem wczoraj na meley ( gram likanem ) no i wchodze na marmur i wyłącza skille (purpure/indygo) a dawniej sie tak nie dzialo ... cos z tym zrobili? wytlumaczy ktos ? teraz mialem praktycznie miesiac przerwy


    W ostatniej aktualizacji weszło, że skille znikają po wejściu na marmur.