PORADNIK: Problem z połączeniem

  • Nie, to nie jest mój żal, to jest próba pomocy tym, którzy maja problem...


    Kolejny 'Alarmujący' post o problemie z połączeniem 'zmusił' mnie do napisania tego posta (no już dłuższy czas za mną to chodziło).


    Trochę teorii
    Co i jak się łączy
    Klient gry (program który mamy zainstalowany na naszym komputerze), łączy się do serwera gry (Monastyr lub Feniks). Klient pobiera pozycje mobów i graczy z serwera i wysyła na serwer swój 'ruch'. To klient się łączy z serwerem
    Co trzeba żeby sie połączyć z serwerem
    Najprościej mówiąc: dostęp do Internetu i niezablokowane porty z których korzysta gra.
    port - jest to coś w rodzaju punktu do którego się podłączamy z naszego komputera do serwera gry.


    Radiówka ?
    BlueConnect/iPlus/Orange? to nie radiówka tylko łączność pakietowa.
    jeśli nie masz UMTS (do 3,5MB lub nawet 7,2MB) to jesteś zdany na GPRS max ~128kbps (lub EDGE do 320kbps),
    przepustowość jest zależna od innych osób używających tel. danej sieci w tym rejonie, z tym że połączenie GPRS/EDGE ma niższy priorytet niż głosowe
    taka łączność działa wszędzie, ale nie zawsze z taką samą przepustowością jak byśmy chcieli i tu jest główny problem.


    Typowe problemy
    Brak wyjścia do Internetu
    Coś nam siadło i nie działa, czasem wystarczy restart karty sieciowej, czasem komputera. Oczywiście zawieść mogą inne urządzenia typu: modem, router itd. czyli któreś z tych tajemniczych pudełek przy pomocy których mamy dostęp do Internetu.
    Wystarczy sprawdzić czy działa nam jakakolwiek strona internetowa np. http://www.metin2.pl, http://www.google.pl itp.
    Internet mamy, ale gra nie może się połączyć
    O ile nie jest to czwartek pomiędzy 10:00-12:00 (planowe restarty), to musimy sprawdzić już konkretniej. Czy serwer gry jest dostępny, czy mamy do niego dojście, czy są aktywne porty gry na serwerze.


    Rozwiązywanie problemów
    Co musimy wiedzieć
    Adresy serwerów gry i porty gry (takie były widoczne u mnie):
    Aktualnie:


    Logowanie do Gry i na CH i port Gry - PORADNIK: Problem z połączeniem



    Wojny są prowadzone na osobnym CH, podobnie Śluby.


    Jeśli mamy dostęp do internetu to możemy sprawdzić po kolei:
    Czy serwer odpowiada
    krótkie sprawdzenia w linii poleceń (cmd) (w XP: Start->Uruchom, wpisać: 'cmd' i ENTER):


    Powyższy przykład pokazuje że jest dobrze, a poniższy że nie ma dostępu


    Podpowiedź usera:

    Quote from silverGhos

    Witam
    tego typu komunikat przywysylaniu plecenia ping onacza w 99% przypadkow zablokowanie dostepu do internetu przez lokalnego dostawce (prawdopodobnie zostal zablokowany mac adress karty sieciowej badz urzadzenie dostarczajacego sygnal)


    Istotny jest tutaj również Czas średni, w powyższym przykładzie to 75ms, czyli całkiem nieźle, jeśli byłyby to sekundy to już duuuużo gorzej, o ile działa gra, to są potworne lagi...
    to jedziemy dalej...
    Nie mamy dostępu do serwera (ping niedociera)
    trzeba sprawdzić trasę do serwera:


    powyższe pokazało ze jest dostęp, w razie braku będą: * * * lub komunikat:

    Code
    1. 11 83.141.21.115 raporty: Host docelowy jest nieosiągalny.


    polecenie tracert (traceroute) pokazuje trasę naszych pakietów do serwera i również wszystkie pośredniczące w tej trasie routery. Jeśli gdzieś trasa niespodziewanie się koñczy to tam jest problem, jeśli są * * * to prawdopodobnie oznaczają tłok na łączach routera, jeśli czasy odpowiedzi są koszmarne np. kilkusekundowe, to już wiadomo LAGI (o ile w ogóle możemy grać).


    Dostęp do portów gry
    Powyższe to tylko część naszych potrzeb, nawet jeśli działa to jeszcze nie wiemy czy na serwerze cokolwiek działa. I tutaj sprawa portów gry. Gra wystawia na serwerze porty (połączenia) które umożliwiają nam podłączenie się do gry.
    Tutaj dostawcy Internetu lubią kaprysić i zamykać niektóre porty. Jak sprawdzić czy działają ?


    polecenie:

    Code
    1. telnet [TU WPISZ IP SERWERA] [TU WPISZ PORT SERWERA]


    powinno pokazać czy się możemy połączyć do wybranego portu. Poniższy wynik świadczy o sukcesie (jakieś krzaczki):

    Code
    1. ø☺[═Äÿ7♠2


    generalnie jeśli wypisze cokolwiek, to jest dobrze, jeśli bedzie komunikat o odrzuceniu połączenia np.
    Nie można nawiązać połączenia z hostem na porcie 22001
    to jest kiepsko, port nieczynny, albo zablokowany.
    No właśnie, nieczynny czy zablokowany ?
    dobrze jest mieć możliwość sprawdzenia z innego miejsca w sieci lub od innego dostawcy Internetu (np. u kolegi) czy jest dostęp do portu.


    Jeśli stwierdzimy że porty są otwarte (bo inni grają), a my nie mamy do nich dostępu, to rozmawiamy o tym z Naszym dostawcą Internetu, a nie Teamem gry.
    No i oczywiście powinniśmy sprawdzić czy przypadkiem NASZ firewall nie blokuje takich połączeń
    Porty do odblokowania na firewallu: (możliwe że to nie wszystkie)


    Mam super dostęp i nadal lagi, nadal wywala...
    niestety bywają sytuacje na które nic sie nie poradzi.
    Mnie też wywala jak jest dużo ludzi na serwie, łącza są przeciążone i tyle.
    To że ktoś ma łącze 1MB to totalna bzdura (no może nie totalna, ale...), do gry wystarczy z powodzeniem 32,64,128kbps (i pewnie nawet mniej), pod kilkoma zarąbiście ważnymi warunkami:
    1. musi to być prędkość GWARANTOWANA.
    2. musi być GWARANTOWANA nie tylko do internetu, ale też do SERWERA GRY (pewnie i 8-16kbps by wystarczyło)
    w sumie to wystarczy jakakolwiek GWARANTOWANA i będzie dobrze
    W porywach, gra wymaga może kilku kbps prędkości, te porywy to: rynek ze sklepami, uczestnictwo w wojnie, expowiska typu: BO, dzikusy.
    Z tego co obserwowałem u siebie, to potrzeby gry nie są duże. Istotne są czasy odpowiedzi z serwera (sprawdzamy: tracert).


    Co nam daje dostawca netu
    Kupując dostęp np 1Mbps mamy możliwość ściągania danych z netu z tą prędkością, jednak należy pamiętać że dostawca, sprzedał taką samą usługę wielu innym klientom. Musimy się liczyć z tym, że nasz dostęp jest uzależniony od kilku podstawowych spraw:
    1. Dostępu do internetu jaki ma nasz dostawca (np. 5000Mbps)
    2. Ilości osób, jaka kożysta z Internetu dostarczonego przez naszego dostawcę.
    3. Urządzeñ sieciowych, jakie są po drodze od nas do Internetu.


    Ad.3. Małe wyjaśnienie:
    Jesteśmy podłączeni do jakiegoś urządzenia u dostawcy, do tego samego urządzenia są podłączeni inni klienci. Kilka takich urządzeñ jest podłączonych do kolejnego itd. tworzy się coś w rodzaju drzewa z rozgałęzieniami, a korzeñ tego drzewa jest podłączony do Internetu.


    Mała porada:


    Quote from "Shervanne napisał(a)


    A ja mam na to rozwiązanie. Winą nie jest server, tylko limit przepustowości naszego internetu. Oto jak to naprawić:
    Kilikamy "start", potem uruchom
    tam wklepujemy " gpedit.msc "
    pokazuje nam sie okienko w ktorym kolejno wchodzimy w drzewo : Konfiguracja Komputera --> Szablony administracyjne--> Siec --> Harmonogram pakietów Qos--> Ograniczenie £acza (Ogranicz rezerwowalną przepustowość) Zaznaczamy "włączone" i ustawiamy limot przepustowości na 0 ;] Powinno działać :P Fajnie, że mogłam pomóc :)


    @edit: Ja tak miałam, pogrzebałam, pogrzebałam i wyszło :P Mi to pomogło.


    programik gpedit.msc, znajduje się w katalogu: C:\windows\system32
    należy używać tych ustawieñ z rozwagą, jeśli wykorzystamy całe łącze to nasz komputer przestanie odpowiadać na cokolwiek, a to w niektórych sytuacjach może nam nie odpowiadać :D


    Sam sobie przeszkadzam...
    Komputer to nie konsola do gry, mamy tu sp[oro progamów, niektóre przeszkadzają nam w grze...
    Jeśli coś ściągamy z internetu to zajmujemy łącze, programy takie jak p2p (emule, torrent), downloadery itd. działają sobie po cichu, w tle, ale ściągają i korzystają z internetu przez to samo łącze przez które gramy.
    Komunikatory internetowe: gg, tlen, irc itd... są fajne, ale cały czas komunikują się ze swoimi serwerami.
    Aktualizacje: wiele programów ma ustawione aktualizacje automatyczne (również windows), sprawdzają one dostępność nowych wersji (to akurat mały problem), czasem jest tak że pobieranie nowych wersji jest automatyczne i w tle, w tedy znowu jest zajmowane nasze łącze.
    Przeglądarka WWW, no niby nic, ale jeśli jesteśmy na jakiejś stronie, to czasem strona (javascript) lubi sobie zmieniać zawartość, to też zajmuje łącze.


    to tyle, trochę się rozpisałem, ale może ktoś tutaj zajrzy, zanim napisze kolejny temat o braku połączenia.


    Jeśli będą jakieś pytania to spróbuję odpowiedzieć,
    Jeśli ktoś ma uwagi, porady, to proszę śmiało pisać
    Proszę powstrzymać się przed postami typu: super, dobrze, brawo i innym spamem.


    pozdrawiam i życzę dobrych łączy...

    Edited 14 times, last by Santonia ().

  • Lista adresów IP serwerów i ich porty:


    Negros (s50PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.191
    79.110.92.190



    Samos (s51PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.50
    79.110.92.51



    Etolin (s52PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.192
    79.110.92.137



    Andros (s53PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.200
    79.110.92.201



    Wetar (s54PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.180
    79.110.92.178



    Diumar (s55PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.202
    79.110.92.203



    Tortuga (s56PL)
    Porty: 12101, 12201, 12301, 12401, 12501, 12601
    79.110.92.86
    79.110.92.87


    Tasmania (s57PL)
    Porty: 12205
    79.110.92.146
    79.110.92.134

  • Ascoran

    Added the Label Gra
  • Ascoran

    Added the Label Problem techniczny