Pinned Trojany kradnące hasła zmorą polskich graczy

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

  • Trojany kradnące hasła zmorą polskich graczy


   W czerwcu polscy internauci najczęściej wpadali w sidła zastawiane przez rodzinę programów, które przechwytują loginy i hasła popularnych gier sieciowych - wynika z raportu na temat zagrożeń atakujących polskich internautów, pierwszego w historii firmy ESET.

   Liderem zestawienia okazała się rodzina koni trojańskich Win32/PSW.OnLineGames, które specjalizują się w przechwytywaniu poufnych danych graczy sieciowych MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Games). Spowodowane przez nich infekcje stanowiły 13,39% wszystkich zagrożeń czyhających w czerwcu na polskich internautów. Infekcja wspomnianym kodem przebiega według prostego schematu.
   Najpierw na niezabezpieczony komputer trafia złośliwy program, który instaluje się bez wiedzy użytkownika, a następnie - ukrywając przed ofiarą swoją obecność - działa jak typowy keylogger, rejestrując wszystkie znaki, które użytkownik wprowadza podczas logowania się do gry. Zgromadzone w ten sposób dane trojan przesyła cyberprzestępcy, który może dzięki nim np. pozbawić gracza wszystkich cennych zdobyczy, będących efektem wielomiesięcznych potyczek w sieci.
   Warto odnotować, że w światowym zestawieniu najczęściej atakujących wirusów wspomniana rodzina trojanów uplasowała się dopiero na trzecim miejscu (8,24% wszystkich wykrytych infekcji).
   Znaczącą różnicę pomiędzy liczbą infekcji PSW.OnLineGames w Polsce i w innych krajach świata eksperci tłumaczą wysoką skłonnością polskich użytkowników do korzystania z cracków oraz pirackich wersji gier.
   Drugie miejsce w rankingu zagrożeń atakujących Polaków zajęła rodzina złośliwych aplikacji INF/Autorun, które rozprzestrzeniają się bardzo szybko dzięki popularnej metodzie przenoszenia danych za pośrednictwem pendrive'ów (9,25% wszystkich wykrytych infekcji). Kolejne miejsce przypadło Confickerowi - liderowi światowego zestawienia najczęściej atakujących wirusów (3,23% wszystkich wykrytych infekcji).

   Na uwagę zasługuje wysoka pozycja trojana oznaczonego jako Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA, który pośredniczy w procesie infekowania systemu przez inne aplikacje. Odsetek infekcji spowodowanych przez to zagrożenie sięgnął w Polsce 2,94% (w rankingu światowym szkodnik ten zajął dopiero dziesiąte miejsce). Na piątej pozycji uplasował się Win32/Pacex.Gen - robak internetowy wykorzystywany przez konie trojańskie wykradające hasła do maskowania swojej obecności na komputerze ofiary (2,03% wszystkich wykrytych infekcji).

   Źródło: Dziennik Internautów
   Zachęcamy do sprawdzenia komputerów skanerami antywirusowymi.