You are not logged in.

Dear visitor, welcome to Oficjalne Forum Metin2.pl. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

Underdog

Ronin - Najemne ostrze

• "Underdog" started this thread

Occupation: Chiński Cesarz

• Send private message

1

Wednesday, March 30th 2011, 12:23pm

Ikonki :)

Cześć, mam dość dziwne ale poważne pytanie.

Jakiś czas temu słyszałem że "duża" (pojęcie w sumie względne) ilość ikonek na pulpicie komputera jest w stanie zamulać działanie nawet nowszych komputerów. Jak z tym jest naprawdę? Zwykłe skróty na pulpicie rzeczywiście są tak "systemożerne" jak to się czasem opisuje?

Keyn

Emeryt

Occupation: Real Madrid

• Send private message

2

Thursday, March 31st 2011, 12:04am

Za duzo ikon na pulpicie tez niedobra sprawa :D
Chyba ze lubisz miec balagan...
Na slabszych komputerach moze to byc problemem..
Ale na nowszych nie sadze ;)

mk321

Yakkosan - Piechur

Occupation: W trakcie edukacji (informatyk)

• Send private message

3

Thursday, March 31st 2011, 4:41pm

Zależy co rozumieć przez "ikonki na pulpicie".

a.) zwykłe skróty do plików (rozpatrując tylko same skróty, czyli pliki *.lnk).
b.) przyjmując, że te ikonki biorą się z instalacji programów (czyli nieprawidłowe rozumowanie, że z przyrostem skrótów musi nastąpić przyrost ilości instalowanych programów)
c.) inne pliki (nie skróty; też są reprezentowane ikonami)

Jak mogą wpłynąć na wydajność systemu:

A.) Same skróty to tylko kilkaset bajtów (kilka kilobajtów) danych - mniej miejsca na dysku (dokładniej to zajmują tyle co sektor np. 4 KB). Ale przy dzisiejszych rozmiarach dysków to nie ma żadnego znaczenia. Dla przykładu piosenka mp3 zajmuje np. 3 MB. Ale około tyle zajmie na dysku 1000 skrótów (3*1024/3072, 3072/4=768 ). Prawda, że bardzo mało?
Fakt, że do tego dochodzi jeszcze kilka wpisów w rejestrze (a im większy rejestr tym więcej zajmuje, a im więcej zajmuje tym dłużej się ładuje i cały system chodzi coraz woniej). Ale to wada systemów Windows. Przy normalnym używaniu systemu nie da się tego uniknąć. Ale z drugiej strony te kilka wpisów więcej to nic w porównaniu do innych programów zostawiających setki wpisów (choćby zmiana rozmiaru okna, aktualizacja, przeniesienie pliku powoduje takie wpisy w rejestrze). Tak więc tak jak wyżej w ilości zajętego miejsca wpisy w rejestrze nie mają znaczenia.
No chyba, że tych skrótów byś robił tysiące/miliony to mogłoby być odczuwalne. Ale my tu mówimy o Pulpicie, na którym tyle skrótów się nie zmieści (u mnie 72 max przy rozdziałce 1024*768 wielkość standardowa; nawet w rozdzielczościach powyżej 3000*2000 nie będzie ich więcej niż kilkaset).

B.) Trzeba wziąć też pod uwagę, że te skróty gdzieś prowadzą. Użytkownik może sobie je zrobić do plików/folderów - to ilość zajętego miejsca na dysku będzie tyle co mają te pliki (a znaczenie skrótów pominięte).
Ale skróty też robią się "same' poprzez instalację programów. Te programy mogą już skutecznie "zamulić" system (szczególnie jeśli uruchamiają się przy starcie). Ale wolniejsze działanie systemu powodują te programy (które tworzą tysiące wpisów w rejestrze i setki plików) a nie same skróty.
Niezaawansowany użytkownik po zainstalowanym programie widzi tylko ikonkę na Pulpicie (albo jeszcze zauważy w menu Start). Może nie mieć pojęcia o tym, że są jeszcze pliki na dysku czy wpisy w rejestrze. Dla tej osoby skrót = program = wolniejsze działanie. To jest jakby naturalne myślenie, ale błędne. Najgorzej gdy taka osoba próbuje pomagać komuś i przedstawia swoje teorie jako pewne. Niektórzy nazywają ich "pseudo-specjalistami".

C.) Na Pulpicie oprócz skrótów mogą być też pod postaciami ikonek zwykłe pliki czy foldery (dokładnie to są w folderze na dysku a użytkownikowi przedstawiane jako skrót stałe łącze do pliku, lub inaczej mówiąc po prostu przedstawiana zawartość tego folderu). Na dysku zajmuje tyle ile rzeczywiście ważą pliki. A wpisów w rejestrze powoduje porównywanie do tego ile zwykły skrót. Czyli to można pominąć bo znikome ilości.

Podsumowując:
a.) nie ma zauważalnych skutków ubocznych,
b.) jeśli skrót prowadzi do programu, to "zamula" ten program nie jego skrót,
c.) nie ma zauważalnych skutków (oprócz rzeczywistej wagi plików).

Podczas startu systemu te ikony muszą być wczytane do pamięci i wyrenderowane. Ale jak komputer jest na tyle wydajny, że uruchomiłeś na nim np. Windows XP to nie ma to prawie żadnego znaczenia.

Możesz sam przetestować:
1. Zostawiasz na Pulpicie jedną ikonkę. Resetujesz komputer i sprawdzasz w ile czasu wystartuje. Potem w np. Menadżerze zadań -> zakładka Wydajność sprawdzasz ilość zajętej pamięci i wykorzystanie procesora.
2. Robisz na Pulpicie tyle skrótów ile się zmieści (najlepiej do różnych programów, że miały inny wygląd - to wpływa na wydajność bo muszą być odczytane z różnych miejsc). Resetujesz i mierzysz jak w ptk. 1.
3. Resetujesz jeszcze raz i powtarzasz mierzenie (dlatego bo od razu po stworzeniu skrótów ikony rzeczywiście musiały być wczytane; a w normalnym używaniu są wczytywane z pamięci cache ikon - aby wyniki były wiarygodne po to dwa pomiary).
4. Znowu zostawiasz tylko jedną ikonę i mierzysz jak w ptk. 1. Jeśli wynik będzie jak w ptk. 1 to można uznać, że wyniki są wiarygodne. Bo w międzyczasie mógł jakiś program spowodować spadek wydajności czy coś innego (oczywiście dodawanie tyle ikon tez trochę powoduje zaśmiecenie).

Jestem niemal pewny, że dużych różnic w wynikach nie będzie (pewnie kilka sekund w starcie systemu, kilkadziesiąt KB więcej w pamięci i wzrost rejestru o kilka KB). A to jest tyle co nic. Na pewno byle reklama z GG powoduje większy spadek wydajności ;)

Duża ilość ikonek na Pulpicie to mniej miejsca "roboczego". Jest to jedynie estetyczna wada. Jak ktoś lubi porządek to duża ilość ikon może źle wpływać na jego psychikę ;) Z drugiej strony skróty to szybszy dostęp. Co kto lubi. Ale tu nie ma żadnego związku z (zauważalną) wydajnością systemu.

PS
Zwykłe skróty na pulpicie rzeczywiście są tak "systemożerne" jak to się czasem opisuje?
Powiedz gdzie o czymś takim przeczytałeś? Wyjaśnimy :]
:6: :shinsoo:

MENTAL Umysłowy ^^

LVL: 70+
ZANIM NAPISZESZ POMYŚL
NIE SPAMUJ
PRZESTRZEGAJ Regulaminu forum oraz Zasady gry

This post has been edited 1 times, last edit by "mk321" (Mar 31st 2011, 4:44pm)

4

Saturday, April 2nd 2011, 12:23pm

Ja sobie zawsze ten cały tzw chaos ikonek na pulpicie przerzucę w jeden folder i niema problemu z bałaganem na pulpicie czy muleniem kompa ( w przypadku gorszych komputerów )
Vexille - Metin2 ON ?
Nic nie muszę udowadniać - wiem ile jestem wart.
Bez marnej pozerki - dla pozerów leci fuck.

5

Saturday, April 9th 2011, 11:21am

mk321 skoro jesteś informatykiem w trakcie edukacji powinieneś widzieć , że przy starcie systemu każdy skrót "szuka" pliku do którego prowadzi co może powodować bardzo powolny start . Więc im więcej skrótów tym powolniejsze ładowanie systemu.
Kiedyś przeprowadziłam taki eksperyment.
Zrobiłam skrót A i skrót B do pliku A` i pliku B`. Następnie skrót do skrótu A i B. Kolejną czynnością było usunięcie plików A` i B` wyedytowanie Skrótów A i B ( nie kopii ) tak aby skrót A prowadził do skrótu B i odwrotnie :)
Uwierz mi , że po zalogowaniu się na usera testowego na którym to wszystko było zrobione komp niemiłosiernie mulił aż końcu załapał BSoD :]

hmm widać że Koffanka jest kochanką moda
skoro już tak usuwasz to temat też usuń bo jest spamem i nic więcej.. wulgarne treści itp
Kupie na S2:

Sokola +9 nno/12int

6

Saturday, April 9th 2011, 5:14pm

Poprosze o szczegółowe informacje dotyczące tego BSoD

Underdog

Ronin - Najemne ostrze

• "Underdog" started this thread

Occupation: Chiński Cesarz

• Send private message

7

Saturday, April 9th 2011, 5:43pm

Poprosze o szczegółowe informacje dotyczące tego BSoD

http://pl.wikipedia.org/wiki/BSoD

EDIT: dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

ps:

Quoted

Powiedz gdzie o czymś takim przeczytałeś?

Nie mam pojęcia czy przeczytałem, czy oglądałem, nie wiem gdzie kiedy ale jakoś utkwił mi ten fakt w pamięci

This post has been edited 2 times, last edit by "Underdog" (Apr 9th 2011, 6:16pm)

8

Saturday, April 9th 2011, 6:38pm

http://pl.wikipedia.org/wiki/BSoD

TEGO BSoD
Ja pisze o konktetnym niebieskim ekranie a nie o pierdołach ogólnikowych.
I bardzo mi przykro - jeżeli nie jesteś Kochanka to nie bardzo widze możliwości abys udzielił mi odpowiedzi.

9

Saturday, April 9th 2011, 8:55pm

#Tatanka Yotanka

Niestety nie udzielę Ci w tej chwili takiej informacji. windowsa nie używam od ponad roku? coś koło tego więc wszystkie windowsowe pliki poszły w niepamięć a w tym przyczyny bsodów:)

hmm widać że Koffanka jest kochanką moda
skoro już tak usuwasz to temat też usuń bo jest spamem i nic więcej.. wulgarne treści itp
Kupie na S2:

Sokola +9 nno/12int

Macownia

Intermediate

Occupation: Uczeń szkoły średniej

• Send private message

10

Saturday, April 9th 2011, 9:05pm

Ja proponuje zainstalować sobie taki bardzo fajny pasek ( ROCKEDOCK), który bardzo fajnie się prezentuje oraz dodaje wygodę w pracy z komputerem.
Najważniejsze programy oraz gry, które najczęsciej uzywasz przenieś poprostu na pasek ^ ^
Komputer będzie ( powinien ) Ci mniej zamulac oraz ustaw sobie jakąs fajną tapetkę na pulpicie.
Wszystko teraz stanie sie bardzo widoczne ; ]
Proszę oto link do tego paska : http://programy.pcworld.pl/pc/programy/1…k.1.3.5.pl.html

W ciele ludzkim jest więcej mądrości, aniżeli w największym rozumie
:24: :jinno: :24: :jinno: :24: :jinno:

Johnson

Emeryt

Occupation: Student

• Send private message

11

Sunday, April 10th 2011, 1:07pm

RocketDock zrzera RAMU niestety ; )

Kolekcjoner Teamowy

12

Sunday, April 10th 2011, 5:26pm

Mniej niż gadu-gadu zapewne ;)

Kochanka - to jak odpalasz Metina ? I co to za system teraz masz ? (ja zdaje sobie sprawę, że to w tym temacie offtopowe pytanie ale jestem niezmiernie ciekawy)